
Nie każdy jest gotów wydawać na noclegi sporo pieniędzy. Tak naprawdę spokojnie można dokonać dużych oszczędności na tym obszarze, o ile tylko się chce. Do rozwiązań budżetowych zaliczają się hostele, których na całym świecie jest wiele. Mimo podobnego nazewnictwa miejsca te dość diametralnie różnią się od hoteli, w których goście mogą zazwyczaj liczyć na wyraźnie wyższy standard. O ile normą w każdym hotelu jest pokój z łazienką i opcja wykupienia śniadania, to w hostelach wygląda to inaczej. Pokoje hostelowe najczęściej operują pokojami wieloosobowymi, choć są też te przeznaczone dla dwóch osób, a nawet „jedynki”. Typowym hostelowym widokiem jest jednak pokój, w którym jednocześnie nocuje sześć, osiem, a nawet więcej osób.
Nie każdemu takie rozwiązanie odpowiada, dlatego właśnie część hostelowych obiektów decyduje się na udostępnienie bardziej wymagającym gościom pewnych dodatkowych udogodnień. Niektóre hostele zapewniają gościom pokoje klasy premium, w których można nocować w zdecydowanie lepszych warunkach. Takie pokoje posiadają w pełni prywatną łazienkę i w gruncie rzeczy gość może w nich liczyć na to samo, co zapewnia mu hotel. Koszt jest odpowiednio wyższy, ale zwykle nadal wychodzi to zdecydowanie taniej niż w przypadku korzystania z hotelu sieciowego czy też funkcjonującego pod własnym szyldem. Noclegi takie są szczególnie popularne wśród par decydujących się przykładowo na weekendowy pobyt w jakimś mieście. W największych i najbardziej popularnych wśród turystów miastach takie oferty są w hostelach spotykane zdecydowanie najczęściej. Na tym nie kończą się sposoby, aby zmniejszyć dystans do hoteli, a jednocześnie zachęcić gości do rezerwacji pobytu.
Hostel nie jest hotelem i to wpływa w dużym stopniu na profil jego klientów Część hosteli serwuje swoim gościom śniadania w hotelowym standardzie i nie jest to nic dziwnego. Standardem w hostelach jest z reguły kuchnia do wspólnego użytku, w której wszyscy goście mogą przygotować sobie posiłek czy herbatę. Produkty do tych celów należy jednak kupić we własnym zakresie, ewentualnie do dyspozycji bez ograniczeń są napoje gorące, a więc wspomniana herbata i kawa. Śniadanie, które można zjeść rano stanowi w tym momencie swoisty luksus jak na hostelowe prawidła i w praktyce tylko część obiektów tego rodzaju decyduje się na podobne opcje. Należy tez pamiętać, że część hosteli spełnia przynajmniej częściowo funkcję hoteli robotniczych, a to czynnik niekoniecznie sprzyjający podnoszeniu standardów obsługi. Kto stanowi dla hosteli najważniejsze grupy docelowe? Na pewno są to osoby o mniejszych wymaganiach i jednocześnie ograniczonych budżetach. Ludzie, którzy chcą po prostu w miarę wygodnie przenocować, ale nie zależy im na rozwiązaniach premium znanych z droższych obiektów.
Pracownicy sezonowi czy osoby przebywające na krótkoterminowych kontraktach (na przykład robotnicy budowlani) są bardzo częstymi gośćmi w takich miejscach. Noclegi w hostelach często odpowiadają osobom młodym, szczególnie podróżującym w nieco większym gronie – wieloosobowy pokój oznacza w tym momencie bardzo niewielki wydatek, a zaoszczędzone pieniądze można wykorzystać na korzystanie z lokalnych atrakcji.