Ropa naftowa to cenne źródło energii, które przynosi ogromne dochody państwom bogatym w jej złoża. Które z miejsc na świecie należą do grona szczęśliwców? Co powoduje popy i potaż na ten rodzaj paliwa?

Źródła ropy naftowej na świecie

Wykonane ze stali odbojnice narożne i proste zapewnią bezpieczeństwo w zakładzie przemysłowym. firma modo24

Okazuje się, że prawie 60% ropy naftowej znajduje się na terenie Bliskiego Wschodu. Najmniej znajdziemy jej w Nigerii, a najwięcej w Arabii Saudyjskiej. Wśród krajów dysponujących złożami znalazły się także Stany Zjednoczone, Rosja, Iran, Irak i Libia. To one odpowiadają za wydobycie potrzenej całemu światu ropy i zbijają na tym zadaniu fortuny. Wartość jednej baryłki z ropą to blisko 70 dolarów. Szacunki wskazują, iz całość posiadanej przez ludzi ropy może mieć wartość przekraczajacą kilka razy PKB Stanów Zjednoczonych, więc naprawdę jest to prawdziwy biznes.

Przemysłem naftowym zajmują się obecnie zarówno przedsiębiorstwa państwowe jak i prywatne. Jednakże dopiero te drugie czerpią prawdziwe zyski, ponieważ wydobywają koło 50% surowca. Prywatni inwestorzy mają również dostep do blisko 90% całości złóż, które występują na ziemi. Reszta pozostała dla przedsiębiorstw państwowych. Kto nalezy do tych dwóch grup? Przedsiębiorstwa prywatne, które funkcjonują dzisiaj na rynku to:

  • własność obywateli z Arabii Saudyjskiej – Saudi Armco
  • znany w Polsce rosyjski – Gazprom
  • chińskie przedsiębiorstwo CNPC
  • wenezuelski PDVSA
  • własność malezyjczyków Petronas

Popyt i podaż

Popyt, czyli zapotrzebowanie na ropę naftową zwiększa się kiedy jej ilośćna rynku spada. Analogicznie podaż ropy jest zwiększana przez przemysł nafrtowy wtedy, gdy pojawia się duża potrzeba jej posiadania przez poszczególne państwa. Ceny ropy mają ogromny wpływ na to czy zainteresowanie jej kupnem będzie większe czy mniejsze.

Im lepiej będzie rozwijać się światowa gospodarka tym więcej ropy za wyższą cenę będzie sprzedawane. Dopuszczalna jest elastyczność cenowa, którą uzależnia sie od czasu. Kiedy ma ona trwać krótki czas jej wpływ na rosnący lub spadający popyt jest bardzo mały. Odwrotnie kiedy planuje się ja na długi okres czasu. OPEC oraz Międzynarodowa Agencja Energetyczna nieustannie zajmują się przeprowadzaniem analiz w zakresie światowego zapotrzebowania na ropę naftowa. Nikogo nie zdziwi fakt, że potrzeba skutecznie funkcjonującego przemysłu naftowego obecnie ciagle rośnie, a w przyszłości ma być jeszcze większa. Pozostaje jednak pytanie, czy złoża ropy naftowej na świecie poddane przemysłowi wydobywczemu nigdy się nie wyczerpią? Jeżeli ulegną wyczerpaniu to co wtedy zrobi świat?.

https://www.pro-mar.com.de/