Bardzo ważne jest to, abyśmy pokazywali dziecku to co jest dla nas ważne, ale też żebyśmy przekazywali im tradycje, które wynieśliśmy z domu. W ten sposób będziemy budowali ich jedność z przodkami, sprawimy że naszemu dziecku łatwiej będzie określić swoją tożsamość. Te tradycje to nie musi być nic wielkiego, może co tydzień jeździliśmy na wycieczki, które pozwalały nam bardziej się do siebie zbliżyć? Jeśli wspominamy to jako coś wspaniałego, to z pewnością warto taką tradycję wprowadzić w naszym domu, aby pokazać dzieciom, że wspólnie spędzony czas może być czymś przyjemnym. Jednocześnie możemy opowiadać jak to wyglądało, gdy sami byliśmy dziećmi, co sprawi, że będzie zachowana pewna kontynuacja.

Wybierajmy tradycje, które dobrze nam się kojarzą

Przede wszystkim powinniśmy wybierać takie tradycje, które dobrze nam się kojarzą. Jeśli będziemy je wprowadzali już od samego początku, jeśli nasze dzieci będą w nich wzrastały, to będą one dla nich czymś zupełnie normalnym.

Warto jednak opowiadać dlaczego to robimy, pokazywać, że takie tradycje są w naszej rodzinie od pokoleń i sprawiają, że ta ciągłość między pokoleniami jest zachowana. Może się wówczas okazać, że takimi tradycjami mogą być przygotowywane własnoręcznie ozdoby na choinkę, albo przygotowywanie paczki dla potrzebującej osoby czy nawet wakacyjny wyjazd w konkretne miejsce. Ważne, aby to było coś naszego, co sprawia nam przyjemność i co będzie powodowało, że całą rodziną, miło będziemy spędzać czas.

Dodawajmy też swoje własne

Oczywiście bardzo ważne jest to, aby podtrzymywać te tradycje, które wynieśliśmy z rodzinnego domu. Jednak pamiętajmy, że zakładając własną rodzinę, nasze tradycje i zwyczaje, spotykają się z tradycjami i zwyczajami naszej drugiej połówki. Nie zawsze będą one takie same, a to oznacza, że czasami konieczne jest wypracowanie swoich tradycji i zwyczajów.

Takich, które będą charakterystyczne dla naszej rodziny. Czasami może to być pójcie na kompromis i połączenie tradycji z obydwóch stron, czasem wypracowanie czegoś zupełnie nowego. Najważniejsze jest to, abyśmy chcieli je przekazywać naszym dzieciom, tak aby miały się one na czym oprzeć, kiedy będą wyprowadzały się z rodzinnego domu. Aby miały takie tradycje, które będą mogły kontynuować i które będą ich z tym domem łączyły. Zobaczmy jakie tradycje i zwyczaje były obecne w naszym rodzinnym domu i które z nich, chcemy przekazać naszym dzieciom. Opowiadając ich historię sprawimy, że staną się one dla nich bliskie, a to będzie oznaczało, że chętniej nasze dzieci będą takie tradycje podtrzymywały.

Nie mówiąc o tym, że dzięki nim będą czuły większą jedność ze swoimi przodkami, co sprawi, że łatwiej będzie im się z tym wszystkim utożsamiać. Dlatego też już od najmłodszych lat, warto uczyć dzieci, jak ważne są tradycje i jak istotne jest to, aby ich nie przekreślać, aby o nich nie zapominać, a wręcz przeciwnie, żeby je podtrzymywać i przekazywać kolejnym pokoleniom.