To zrozumiałe, że zwykły pracownik zajmujący w firmie określone stanowisko i mający do wykonania określone zadania, nie jest w stanie samodzielnie określić, czy wszystkie artykuły z których korzysta, spełniają odpowiednie normy BHP. A przecież to, aby je spełniały jest niezwykle ważne, bo chodzi tutaj o jego ochronę i bezpieczeństwo.

Dlatego warto wiedzieć, że tego typu produkty powinny mieć odpowiednie certyfikaty, a co się z tym wiąże, my powinniśmy mieć do nich zapewniony dostęp.

Warto zapytać

Jeżeli zależy nam na naszym bezpieczeństwie i chcemy mieć pewność, że firma w odpowiedni sposób dba o nasze zdrowie, to musimy sprawdzić, czy wszystkie akcesoria BHP, jakie zostały nam dostarczone, faktycznie są tak dobrej jakości, jak być powinny.

W tym celu możemy poprosić o przedstawienie odpowiednich certyfikatów, które będą pokazywały, z czego wykonane są takie materiały i jednocześnie, będą nas informowały czy spełniają one wszystkie niezbędne normy. Jeśli tak, to idealnie, jeśli nie – to konieczne będzie ich wymienienie na takie, które te normy spełniają.

Wszystko jest względne

Oczywiście innej wytrzymałości będzie kombinezon mechanika, a innej będzie strój zakładany przez strażaka. Nie mniej ważne jest to, aby nasz strój był odpowiednio dopasowany do tego czym się zajmujemy, żeby w tym zakresie spełniał niezbędne normy, bo tylko wówczas będziemy mieli pewność, że w razie jakichkolwiek problemów, będziemy w odpowiedni sposób chronieni przed utratą zdrowia czy życia.

Mamy prawo pytać i sprawdzać jakie normy są przy naszej odzieży BHP i czy na naszym stanowisku jest wszystko dokładnie tak jak być powinno. Tutaj chodzi o nasze bezpieczeństwo i mamy prawo się samodzielnie o nie zatroszczyć.

Jeśli pracodawca wszystko robi tak jak powinien, to nie będzie miał problemów z wykazaniem, że te normy są spełnione.

Rękawice chemiczne i laboratoryjne