Kobiety w ciąży niejednokrotnie poszukują informacji na temat tego, w jaki sposób mają się przygotować nie tylko do samego porodu, ale również do pierwszych dni macierzyństwa. To oznacza, że szukają one podpowiedzi, w jakie akcesoria powinny zainwestować, tak aby mieć pewność, że będą tutaj posiadały wszystko co niezbędne. Niejednokrotnie wówczas trafią na informację, że przyda im się laktator, dzięki któremu będą mogły odciągać mleko. Z jednej strony sprawdzi się on wówczas, gdy pokarmu będzie więcej niż dziecko będzie zjadać, bo będą mogły zapobiec zastojowi mleka i zapaleniu piersi. Z drugiej może się przydać, gdy dziecko z jakiegoś powodu będzie musiało być karmione butelką albo kiedy mama będzie musiała wyjść zostawiając swoje maleństwo pod opieką kogoś innego. Jaki więc laktator wybrać, aby być z niego zadowoloną?

Laktator ręczny

Z jednej strony może być zaproponowany laktator ręczny. Jego zaletą jest z pewnością fakt, że jest on mały, łatwo się go składa, a więc można go zabrać w torebce, żeby odciągnąć mleko wówczas, gdy będzie to potrzebne. Z drugiej jednak strony taki laktator będzie wymagał zaangażowania, ponieważ mama sama będzie musiała ruszać specjalną rączką, aby odsysał on mleko, a więc w tym czasie nie będzie mogła robić nic innego. Nie mniej, będzie tutaj mogła regulować siłę ssania, a to oznacza, że będzie ją mogła dopasować w zależności od tego jak nabrzmiałe będzie miała piersi i czy takie odciąganie pokarmu nie będzie sprawiało jej bólu.

No i jest bardzo cichy podczas pracy.

Laktator elektryczny?

Alternatywą dla laktatora ręcznego z pewnością jest laktator elektryczny. Tutaj przykładamy go do piersi, wciskamy odpowiedni przycisk i wszystko dzieje się samoistnie, a mama ma wolne ręce, które może wykorzystać podczas czytania, zajmowania się dzieckiem czy robienia jeszcze innych czynności. Poza tym taki laktator elektryczny jest dość spory, a to może powodować problemy, kiedy mama ma odciągnąć pokarm poza domem. Będzie on również delikatnie hałasował, co może oznaczać, że ciężko będzie odciągnąć pokarm, gdy dziecko będzie spało obok. Jeden i drugi laktator mają swoje plusy i minusy. Dodatkowo ręczny będzie tańszy niż elektryczny. Dlatego też warto się zastanowić, który z nich bardziej nam odpowiada. A w razie możliwości warto zainwestować w obydwa i korzystać z nich naprzemiennie, w zależności od konkretnej sytuacji, w której będziemy musiały odciągnąć mleko.

W domu, robiąc jeszcze inne rzeczy będziemy mogły użyć elektrycznego, poza domem ręcznego.