Osoby zainteresowane pobytem w jakimś miejscu wcale nie muszą ograniczać się do takich obiektów, jak hotele, hostele czy pensjonaty. Okazuje się bowiem, że bardzo wygodne noclegi w nierzadko korzystnych cenach można wykupić również od osób prywatnych. Chodzi o kwatery na wynajem, które zazwyczaj są po prostu wydzielonymi mieszkaniami. Z reguły są to kawalerki z aneksem kuchennym i łazienką, ale czasami też większe mieszkania z kilkoma pokojami, jak również w pełni wyposażone apartamenty. W niektórych tego rodzaju obiektach jest nawet pralka, a więc tak naprawdę wszystko, co niezbędne, aby zatrzymać się na miejscu nawet na dłuższy czas. Oferty tego typu mogą być doskonałą opcją dla podróżujących samotnie, par, a także rodzin z dziećmi czy „paczek” przyjaciół.

Plusów skorzystania z takiego sposobu na nocowanie jest znacznie więcej. Przede wszystkim mając do dyspozycji całe mieszkanie, choćby niewielkie, goście są w pełni niezależni. Normą jest, że w takich lokalach czekają na nocujących czyste ręczniki, mydło, ale także przybory kuchenne i wszystko, co jest nieodzowne, aby móc sobie zorganizować na miejscu codzienne funkcjonowanie. Możliwości w zakresie wynajmowania takich kwater jest sporo. Czasami pobyty w nich trwają pojedyncze doby, innym razem może to być kilka dni, a nawet kilka tygodni. Jeżeli ktoś przebywa na kontrakcie, mieszkanie staje się dla niego socjalnym zapleczem na ten czas.

Długoterminowe najmy najczęściej stwarzają też sposobność do negocjowania warunków finansowych, a to z kolei oznacza szansę na realne oszczędności. Kwatery prywatne mają wiele walorów, z których warto korzystać Czasami taki model najmu jest realizowany przez osoby, które kupiły mieszkanie lub kilka kwater z taką myślą. Bywa, że taka aktywność ma formę w pełni zarejestrowanej działalności gospodarczej, a czasami wszystko odbywa się w mniej formalny sposób. Dla gościa najważniejszy jest jednak standard, który otrzymuje za cenę, jaką przyjdzie mu zapłacić. Tu z reguły jest naprawdę dobrze, bo gospodarze zawsze dbają o to, aby zapewnić gościom wszystko, co najlepsze. To jasne, że tylko zadbana kwatera może być polecana kolejnym klientom.

Jeżeli proces rezerwacji odbywa się za pośrednictwem któregoś z popularnych serwisów, każdy z gości ma możliwość pozostawienia swojej oceny uwzględniającej kluczowe kryteria pobytu. Taki feedback realnych konsumentów jest cenną wskazówką dla kolejnych zainteresowanych. Najłatwiej o noclegi w kwaterach prywatnych jest oczywiście w dużych miastach. Jeżeli działalność ma zorganizowany charakter, czasami przedsiębiorcy decydują się na wykup kilku mieszkań w jednym lub paru budynkach, które zostają odpowiednio zaadaptowane na rzecz najmu. Częstym atrybutem takich lokali są elektroniczne zamki na szyfr, a wszelkie informacje umożliwiające zameldowanie są przekazywane klientom zdalnie za pośrednictwem SMS-ów lub mailowo. Pozwala na całkowicie bezkontaktowe relacje z klientem, co w pewnych sytuacjach jest korzystne dla obu stron.