Mogłoby się wydawać, że konkretne zwyczaje i tradycje, powinny być ważne tylko dla określonej grupy ludzi. Jednak czasami zdarza się tak, że są one na tyle ciekawe, że informacja o nich przedostaje się do innych osób, a nawet do innych krajów. Wówczas zastanawiamy się, jakie zwyczaje i tradycje, które są kultywowane w innym miejscu, nam się podobają i które z nich chcielibyśmy zacząć praktykować również u siebie. W ten sposób właśnie dochodzi do sytuacji, w której coś, co pierwotnie było znane i charakterystyczne dla jednego miejsca, staje się znane na całym świecie. Oczywiście czasami takie zwyczaje i tradycje są przejmowane dokładnie tak, jak wyglądają w oryginale, ale niejednokrotnie dochodzi do tego, że są przerabiane, aby bardziej pasowały do danego miejsca.

Jakie zwyczaje i tradycje najchętniej przejmujemy?

Zastanawiamy się nad tym, jakie zwyczaje i tradycje najchętniej przejmujemy z innego miejsca? Zazwyczaj te, które są radosne, które kojarzą się z czymś miłym, które pozwalają na odrobinę zabawy. Co więcej, takie zwyczaje i tradycje nie tylko są chętnie przejmowane od innych, ale także dużo częściej są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dzieje się tak dlatego, że są one atrakcyjne i dają nam gwarancję miło spędzonego czasu. Nie mniej, warto się wówczas zastanowić, czy chcemy takie zwyczaje i tradycje przejmować dokładnie tak, jak odbywają się w oryginale, czy może jednak chcemy je trochę bardziej dopasować do swojego życia, swoich realiów. Najważniejsze jednak w tym wszystkim jest to, abyśmy wiedzieli, skąd się wzięły takie zwyczaje i tradycje, jaka jest ich historia i geneza.

Koniecznie zobaczmy co jest nam oferowane w danym zwyczaju

Niejednokrotnie jest tak, że mając do czynienia ze zwyczajami czy tradycjami, wykonujemy określone przedmioty, albo specjalne gesty. Warto tutaj dopilnować, abyśmy dokładnie znali ich symbolikę, aby to nie było takie bezmyślne wykonywanie czegoś, czego w ogóle nie rozumiemy. Co więcej, jeśli chcemy kolejnemu pokoleniu przekazać dane zwyczaje czy tradycje, to im więcej będziemy potrafili o nich powiedzieć, im lepiej będziemy umieli wyjaśnić dlaczego robimy coś tak, a nie inaczej. Tym większa będzie szansa, że faktycznie młode pokolenie będzie chciało to kontynuować. Zobaczmy jakie zwyczaje i tradycje, znane na całym świecie nam się podobają.

Które z nich chcielibyśmy kultywować również w naszej rodzinie. Ale warto również sprawdzić, czy nie mamy jakiś podobnych zwyczajów i tradycji, bo może się okazać, że również u nas jest takie coś, tylko do tej pory nie zwróciliśmy na to uwagi, albo po prostu prezentuje się trochę inaczej. Tak naprawdę w odniesieniu do wielu dni w ciągu roku, zwyczaje i tradycje są bardzo zbliżone do siebie, nawet jeśli odbywają się one w różnych miejscach świata. Wpływ na to ma również fakt, że ludzie podróżują po całym świecie i w nowych miejscach, gdzie się osiedlają, dalej kultywują swoje zwyczaje i tradycje. To też sprawia, że są one niejednokrotnie przejmowane przez inne osoby, które wcześniej ich nie znały.