W niektórych przypadkach będziemy mieli do czynienia ze zwyczajami i tradycjami, które w bardzo podobny, jeśli nawet nie identyczny sposób są wypełniane przez różnych ludzi, nawet jeśli się oni nie znają. Jednak warto mieć świadomość, że tak naprawdę każda rodzina ma swoje zwyczaje i tradycje, które będą się odnosiły tylko do niej i które będą charakteryzowały tylko członków tej rodziny. Może chodzić o jakiś codzienny rytuał, jak chociażby wspólne czytanie książki przed snem.

Może się to odnosić do jakiegoś zwyczaju, który będzie się powtarzał cyklicznie, jak chociażby comiesięczne wyjście do kina. Ważne jest jednak to, aby z takim zwyczajem utożsamiali się wszyscy członkowie danej rodziny.

Wypracujmy swoje zwyczaje i tradycje

Oczywiście, niezwykle ważne jest to, abyśmy przekazywali dalej zwyczaje i tradycje, które w naszej rodzinie są od pokoleń, bo wówczas zachowujemy taką ciągłość i jedność z przodkami.

Jednak niezwykle ważne w tym wszystkim jest również to, abyśmy wypracowali własne zwyczaje i tradycje, takie które sprawią, że nasza rodzina będzie silniejsza, bardziej zjednoczona, że każdy członek naszej rodziny będzie czuł się częścią tej małej społeczności. Czasem wystarczy naprawdę niewiele, aby wypracować takie zwyczaje i tradycje. Może karteczka z miłym słowem włożona do śniadaniówki, może zwyczaj wspólnie wypijanej herbaty wieczorem, kiedy to będziemy omawiać sprawy z bieżącego dnia? Takie zwyczaje i tradycje, które się powtarzają sprawiają, że jesteśmy spokojniejsi, a życie staje się bardziej przewidywalne.

Czasami zwyczaje i tradycje pojawiają się wraz z pojawieniem się dziecka

Zazwyczaj jest tak, że pewne zwyczaje i tradycje pojawiają się w danej rodzinie dopiero w momencie, gdy pojawia się w niej dziecko. To dlatego, że ono sprawia iż chcemy mu coś po sobie pozostawić, ale chcemy mu też zapewnić pewną stabilizację, pokazać że jest coś stałego, do czego zawsze może wracać. Takich zwyczajów i tradycji, które możemy wypracować z dzieckiem jest bardzo wiele, chociażby coweekendowe wspólne gotowanie czy przygotowywanie ozdób świątecznych.

Możliwości jest sporo, a więc bez względu na to czy wolimy spokojniej spędzać czas czy bardziej aktywnie, z pewnością wypracujemy zwyczaje i tradycje odpowiednie dla naszej rodziny. Takie, które będą przez nas kontynuowane przez kolejne lata. Zobaczmy jakie zwyczaje i tradycje wynieśliśmy z domu, dbajmy o nie, utrwalajmy w swojej nowej rodzinie, ale dopilnujmy również, aby pojawiło się coś nowego.

Jakieś zwyczaje i tradycje, które będą charakterystyczne dla naszej rodziny, które będą ważne dla nas i które będą pozwalały naszemu dziecku odnaleźć się w codziennym zamieszaniu. Niektóre zwyczaje sprawią, że nasz dzień będzie bardziej uporządkowany i mimo sporego zamieszania z różnymi sprawami, będą takie sytuacje, które będą stałe i które sprawią, że łatwiej będzie nam się w ciągu dnia zatrzymać i spędzić razem trochę czasu. Zwyczaje i tradycje są ważne, one pozwalają człowiekowi na zatrzymanie się w tym, co dzieje się w danym momencie.

Dlatego tak ważne jest, abyśmy je nie tylko przekazywali, ale również tworzyli.