Korzystanie z usług hotelowych jest czymś normalnym dla wielu milionów ludzi na świecie i nie ma w tym nic dziwnego. Wszak infrastruktura hotelowa jest doskonałym sposobem na to, aby zapewnić osobom zainteresowanym noclegiem idealne warunki do jego odbywania. Hoteli jest wiele, działają one zarówno w ramach doskonale zorganizowanych sieci (krajowych, jak też międzynarodowych), a także w charakterze indywidualnych obiektów aktywnych pod własną marką. Istnieje też ścisły podział hoteli na kategorie, gdzie kluczowe kryteria oceny takich miejsc to standard oferowany gościom. Mamy wobec tego hotele mające od jednej do pięciu gwiazdek, a nawet tak ekskluzywne obiekty, że wymykające się kryteriom stosowanym w tym obszarze na całym świecie. Noclegi w hotelach są statystycznie rzecz biorąc droższe aniżeli te wykupywane w miejscach innego typu, więc siłą rzeczy nie każdy decyduje się na korzystanie z nich. Jakie są kluczowe zalety hoteli, które decydują o ich walorach i sprawiają, że wiele osób korzysta z ich usług? Przede wszystkim to, że gość tak naprawdę nie musi się niczym przejmować, bo gdzie się nie pojawi, ma zapewniony pewien standard obsługi oraz warunków pobytu.

Szczególnie tyczy się to obiektów w ramach sieci, ponieważ w takich realiach firmy zawsze dążą do tego, aby zagwarantować swoim klientom zbliżone, a czasami wręcz identyczne rozwiązania bez względu na miasto, a nawet państwo, w którym dany hotel działa. Oczywiście normą jest, że część hoteli prowadzi miejsca o różnych standardach, ponieważ ofertę trzeba zawsze dostosować do odmiennych możliwości finansowych każdego z gości. Każdy gość wybierze opcję, która odpowiada mu w aspekcie kosztów i standardu Proces rezerwacji w hotelach może przebiegać bardzo różnie. Dziś coraz częściej wszystko odbywa się w sposób zdalny. Oznacza to, że klienci korzystają albo z aplikacji mobilnych, albo też dokonują rezerwacji na stronie hotelu. Takie narzędzia są elastyczne i proste w użyciu. Opcje pozwalają często na zaoszczędzenie znacznej kwoty, o ile wybrana zostanie rezerwacja z tak zwaną przedpłatą.

Polega ona na tym, że gość z góry opłaca swój pobyt i dzięki temu oszczędza w porównaniu z kwotą, którą musiałby uiścić na miejscu. Zwykle też im wcześniej rezerwacje są dokonywane, tym cena spada jeszcze bardziej. Oszczędni są więc w stanie sporo zyskać, także poprzez udział w tak zwanych programach lojalnościowych. Wybór hotelu jest najczęściej dyktowany kilkoma kluczowymi kryteriami. Pierwsza kwestia to oczywiście cena. Wielu klientów zwraca na nią uwagę i jest to rzecz absolutnie naturalna. Osoby oszczędne będą raczej dążyć do tego, aby wydać na zakwaterowanie mniej niż ci, którzy mają swobodę budżetową.

Zamożny klient nie kalkuluje, a po prostu opłaca pobyt w hotelu gwarantującym doskonałe warunki. Opcja all inclusive, popularna w ramach ofert biur podróży, stanowi tu jeden z przykładów, choć w praktyce mogą na nią liczyć nawet osoby mieszkające w hotelach dwu-, czy też trzygwiazdkowych.