Dla wielu osób samolot stał się wygodnym środkiem transportu. Nie dość, że jest bardzo bezpieczny, to jeszcze pozwala znacznie skrócić czas podróży. Dlatego też nie powinno nas dziwić, że wiele kobiet nie chce rezygnować z lotu samolotem, tylko dlatego, że są w ciąży. Jak jednak to wszystko wygląda z punktu medycyny? Czy w ciąży można latać samolotem i nie wyrządzić w ten sposób żadnej krzywdy dziecku? Prawda jest taka, że jeśli rozwija się ona prawidłowo, to praktycznie nie ma żadnych przeciwwskazań. Co prawda pytanie czy mozna latac w pierwszych tygodniach ciazy, może się pojawiać rzadziej, bo wówczas wiele kobiet zmaga się z nudnościami i wymiotami, ale o kolejne trymestry pytania pojawiają się już częściej. Nie mniej, choć nie zastanawiamy się już czy latanie w ciąży jest bezpieczne, bo wiemy, że tak, to jednak pamiętajmy, że zanim kobieta w ciąży wsiądzie na pokład samolotu, musi w pierwszej kolejności skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym. On przeprowadzi odpowiednie badania.
Czy w pierwszym trymestrze można latać samolotem – jak to wygląda w praktyce?
Jeśli byłyśmy u lekarza, on przeprowadził niezbędne badania i wszystko rozwija się prawidłowo, to możemy być pewne, że odpowiedź na pytanie czy w pierwszym trymestrze można latać samolotem, będzie twierdząca. Nie ma żadnych przeciwwskazań, bo ani zmniejszone ciśnienie, ani bramki kontrolne, nie zaszkodzą dziecku. Może się jednak okazać, że nasze samopoczucie w tym czasie będzie tak złe, że tak naprawdę ostatnie na co będziemy miały ochotę, to podróżowanie. Nie mniej, są kobiety, które nawet w pierwszym trymestrze czują się dobrze, a to oznacza, że jeśli w taki sposób będą chciały podróżować, to nic nie będzie stało na przeszkodzie. Mogą się również pojawić obawy co do tego, czy w ciąży można latać samolotem, jeśli spodziewamy się bliźniaków. Tutaj również nie ma przeciwwskazań, przynajmniej do momentu, kiedy zacznie się zbliżać poród. Wówczas warto sprawdzić jakie są wewnętrzne wytyczne linii lotniczych, bo mogą się one mocno między sobą różnić.
Latanie samolotem w ciąży do kiedy może się odbywać?
To, że nie ma żadnych przeciwwskazań, aby latać samolotem w ciąży, oczywiście pod warunkiem, że dobrze się ona rozwija i lekarz prowadzący nam na to pozwolił, nie oznacza, że możemy swobodnie latać przez cały czas. Różne linie lotnicze mają swoje ustalenia odnośnie tego, latanie samolotem w ciąży do kiedy może się odbywać. Jedne pozwalają na to jedynie do 34 tygodnia, ale niektóre nie mają nic przeciwko, jeśli polecimy nawet w 37 tygodniu. Nie mniej, warto to wcześniej sprawdzić, tak aby nie spotkała nas później nieprzyjemna niespodzianka. W ciąży bliźniaczej ten czas jest skrócony o kilka tygodni, więc tym bardziej warto to sprawdzić. Nie mamy się co zastanawiać czy latanie w ciąży jest bezpieczne, bo zrobiono na ten temat wiele badań. Jednak pamiętajmy, aby się do tego odpowiednio przygotować.
Przede wszystkim musimy mieć przy sobie odpowiednie dokumenty odnośnie naszej ciąży, a przy bardziej zaawansowanym trymestrze, może być niezbędne pismo od lekarza. Same dokumenty to jednak nie wszystko, bo potrzebny nam będzie również wygodny strój, woda niegazowana, jak i miejsce blisko przejścia, bo raz na jakiś czas powinnyśmy wstać, aby rozprostować nogi. Jeśli zastanawiamy się czy w pierwszym trymestrze można latać samolotem, to warto wiedzieć, że można, pod warunkiem, że ciążą rozwija się prawidłowo, a my faktycznie mamy na to siły. Ten środek podróżowania z pewnością będzie wygodniejszy niż samolot, dlatego warto rozwiać wszelkie swoje wątpliwości, jeśli tylko pojawia się w nas pytanie czy w ciąży można latać samolotem. Od lat odpowiedź jest twierdząca, bo wiele badań udowodniło, że taki sposób podróżowania, nie ma żadnego negatywnego wpływu na dziecko. Nie mniej, warto się zapoznać z zasadami takiego podróżowania, abyśmy miały pewność, że będziemy do tego odpowiednio przygotowane. Dokumentacja medyczna, wygodne ubrania i odpowiednie miejsce w samolocie, to tylko niektóre rzeczy, na które powinnyśmy zwrócić uwagę.