
Zazwyczaj jest tak, że mamy jakieś swoje zwyczaje, które uwielbiamy i nie możemy się doczekać, kiedy znowu będą one miały miejsce. Ale jest też tak, że czasami czegoś nie lubimy i wówczas podtrzymujemy dany zwyczaj tylko dlatego, że tak wypada, że tego oczekują od nas inni członkowie rodziny, bo czujemy, że musimy. Oczywiście nie ma w tym nic złego, nie musimy lubić wszystkich zwyczajów, jednak warto się zastanowić nad tym, dlaczego jedne z nich lubimy, a innych nie. Może się wówczas okazać, że lubimy te zwyczaje, z którymi się identyfikujemy, które w jakiś sposób nas określają. Dlatego też warto poszukać informacji o tych zwyczajach, których nie lubimy, bo może jak je lepiej poznamy, to staną się dla nas bliższe?
Co możemy powiedzieć o naszych ulubionych zwyczajach?
Mając swoje ulubione zwyczaje, z pewnością potrafimy o nich sporo powiedzieć. Im więcej o nich wiemy, tym łatwiej jest nam się w nich odnaleźć, tym bardziej widzimy sens w ich podtrzymywaniu.
Dlatego też niektóre zwyczaje nie tylko podtrzymujemy, ale również dokładamy starań, aby były one przekazywane dalej, aby również nasze dzieci zauważyły w nich to co najlepsze i również chciały je później podtrzymywać. Jeśli lubimy czytać, to nic dziwnego, że wprowadzimy w naszym domu zwyczaj wspólnego, wieczornego czytania dzieciom przed snem. Z jednej strony pokażemy im, że książki są fajne, z drugiej to będzie taki moment, gdy nawet podczas najbardziej zabieganego dnia, będziemy mogli się zatrzymać, aby spędzić wspólnie trochę czasu.
Szukajmy kompromisów przy tworzeniu zwyczajów
Jako rodzina z pewnością chcemy wypracować swoje własne zwyczaje, które sprawią, że będziemy bardziej zjednoczeni i będziemy mieli coś, co będziemy mogli wykonywać wspólnie. Pamiętać jednak musimy, że nie wszystkim muszą się podobać te same zwyczaje, a to oznacza, że albo musimy próbować wypracować kompromis albo próbować tłumaczyć, dlatego ten zwyczaj jest dla nas tak ważny i dlaczego zależy nam, aby na stałe zrósł się z naszą rodziną. Może się wówczas okazać, że dzięki takiemu podejściu, pozostałym członkom rodziny łatwiej będzie nas zrozumieć i ostatecznie przekonają się do danego zwyczaju.
Warto pomyśleć jakie zwyczaje są naszymi ulubionymi, a za jakimi nie przepadamy. W jednym i drugim przypadku powinniśmy się zastanowić dlaczego tak jest. Może wpływ ma na to nasze nastawienie? Pamiętajmy jednak, że zwyczaje scalają rodzinę, sprawiają że ma ona coś co zna każdy jej członek, co dla każdego jest zrozumiałe i co pozwala zachować jedność. Zwłaszcza jeśli takie zwyczaje sprawiają, że spędzamy razem więcej czasu, dzięki czemu mamy możliwość wypracowania między sobą naprawdę silnych więzi. To też oznacza, że warto mieć takie zwyczaje, które są ważne dla całej rodziny i które sprawiają, że każdy jej członek potrafi się w nich odnaleźć. Im ważniejszy będzie dla naszej rodziny jakiś zwyczaj, tym większa będzie szansa, że uda nam się go utrzymać przez kolejne lata.