Polski przemysł militarny ma się czym chwalić. Osiągnięcia w dziedzinie samochodów bojowych są naprawdę imponujące. Najnowszym osiągnięciem tej gałęzi gospodarki jest WPB ANDERS. Choć pojazd ten nie osiągnie zawrotnej prędkości – może jechać nawet do 80 km/h.

Zważając, że waży on ponad 30 ton, prędkość ta wydaje się wręcz wysoka. Oczywiście dostosowana jest do jazdy po twardej drodze lub ziemi. Poruszając się po wodzie, błocie lub innych powierzchniach, prędkość się proporcjonalnie zmniejsza. Pojazd ten przypomina wyglądem czołg.

Nadaje się do wykorzystania jako wóz patrolowy, bojowy lub do przewozu sanitariuszy. Szczegóły odpracowano w najmniejszych detalach. Skąd pomysł na pojazd i praktyczne zastosowania w nim? Inżynierowie, którzy nad nim pracowali doświadczenie czerpali z pobytu na różnego rodzaju misjach pokojowych oraz z obserwacji i rozmów. Ten nowoczesny pojazd powstał przede wszystkim w oparciu o dane, jakie naukowcy i projektanci otrzymali z misji na wschodzie, w tym w Afganistanie.

ofefundusze.pl