Krzesła Michaela Thoneta

Michael Thonet to jeden z najbardziej oryginalnych twórców mebli, który poddał rewolucji cały sposób XIX-wiecznego myślenia o drewnie. W swoich projektach wykorzystywał bowiem nowoczesną – jak na tamte czasy – technologię gięcia drewna. To dzięki niemu nasze współczesne wnętrza wypełnione są tak nowoczesnymi formami.

W swoich eksperymentach architekt wykorzystywał początkowo drewno klejone warstwowo – później zamienił je na bukowe pręty. W celu nadania materiałowi wyjątkowej formy, poddawał go działaniu pary wodnej bądź procesowi gotowania. Tak uformowane drewno schło na specjalnych metalowych formach, dzięki czemu nie pękało.

„Metoda Thoneta” bardzo szybko zyskała uznanie, a architekt kupił nawet fabrykę kleju, aby usprawnić swoją produkcję. W fabryce wraz ze swoimi pięcioma synami Thonet produkował przede wszystkim stoły i krzesła, ale w jego projektach znajdowały się także wieszaki na ubrania. Dziś jego meble, które zdobyły uznanie na Wystawie Światowej w Londynie, należą do jednych z najbardziej pożądanych antyków.

culturecafe.pl