Fizjoterapia w zespole cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka powstaje na skutek ucisku Nerwo pośrodkowego w kanale nadgarstka. Przyczyna rozwoju tej dolegliwości najczęściej związana jest z długoletnią pracą fizyczną. W szczególności dotyczy to mechanika, fryzjerek, kasjerek, pracowników tartaku. Zespół cieśni nadgarstka powstaje też na skutek wieloletniego wykonywania takich czynności, jak szycie, pisanie na maszynie, komputerze, gra na fortepianie.

Schorzenie może być również powiązane z zaburzeniami hormonalnymi bądź zmianami zwyrodnieniowymi. Do najważniejszych objawów należy zaliczyć nagłe pojawienie się dolegliwości bólowych, głównie w nocy. Pacjenci uskarżają się także na zaburzenia czucia oraz obrzęki ręki. Standardowym sposobem leczenia jest unieruchomienie nadgarstka.

Pacjenci mogą także otrzymać kortezy nadgarstka oraz leki przeciwbólowe. Jaki formę rehabilitacji zalecana jest jonoforeza sterydowa oraz galwanizacja. Bardzo pomocna może okazać się krioterapia oraz ultradźwięki. Funkcje pomocniczą pełnią również okłady borowinowe.

Ponadto zalecane są różnorodne ćwiczenia. Najczęściej wskazane są ćwiczenia bierne ze zgięciem nadgarstka. W przypadku pojawienia się obrzęków, pacjent może wykonywać ćwiczenia, dzięki którym staną się one mniejsze. W szczególności polecane jest unoszenie ręki.

Niektórzy fizjoterapeuci decydują się na zastosowanie ćwiczeń manualnych. Bardzo ważna jest profilaktyka. Zaleca się wykonywanie przerw od konkretnej czynności, która ma na celu rozluźnienie ręki.